Pyramidy

Pyramidy v Gíze

Prvním faraonem, který si zvolil Gízu jako místo věčného odpočinku byl Cheops. Jeho pyramida se tak stala první a zároveň největší pyramidou v celé oblasti. Postupně na Královském pohřebišti v Gíze vzniklo Pyramidové pole, ve kterém je pohřbeno několik stovek vlivných osobností převážně 4. dynastie.

Asi nejslavnější pyramidou v Gíze je právě hrobka již zmiňovaného Cheopse. Tato pyramida má výšku okolo sto čtyřiceti metrů. Jen těžko lze uvěřit, že takovou stavbu bylo možné postavit před několika tisíci let. Uvnitř pyramidy se nachází rozsáhlý komplex chodeb a místností, navíc se odhaduje, že celá stavba by mohla vážit až přes šest milionů tun.

Další významnou pyramidou, které se na Královském pohřebišti nachází je pyramida Rachefova. Tato pyramida se nachází v těsném sousedství Cheopsovy pyramidy. Pyramida stojí na zpevněném sklaním výběžku a možná také právě proto si doposud uchovala ještě zbytky původního povrchu.

Menkaureova pyramida zůstala nedokončená. Svou velikostí a konstrukcí napovídá o spíše o začínajícím úpadku 4. dynastie. Je vysoká jen přibližně šedesát metrů a je ze všech tří pyramid nejvíce vzdálena od Nilu.

Zajímavostí je, že se v žádné z pyramid nenašla těla pohřbených panovníků. Již z 9. století jsou známé první pokusy o prozkoumání Cheopsovy pyramidy, ale po velkých útrpách byla uvnitř hrobky pouze prázdá rakev.