Káhira

Káhira

Káhira leží na pravém břehu řeky Nil, na samém počátku její delty. Město se postupně k samotné řeče přibližovalo. Zatímco dále od řeky nalezneme historické centrum města, blíže k řece se nachází moderní centrum dnešního Egypta. Počasí v Káhiře odpovídá její geografické poloze. Poloha na hranicích subtropického a tropického pásu a navíc v blízkosti pouště způsobuje, že teploty se v Káhiře pohybují od deseti do čtyřiceti stupňů Celsia a srážkové úhrny jsou téměr minimální, s vyjímkou několika dní zimních měsíců. Káhira je také typická větrem, který se nazývá Chamsína, a je důsledkem proudění vzduchu právě v oblasti pouště.

Káhira samotná sice nemá dlouhou historii, byla založena teprve v desátém století našeho letopočtu, ale celá oblast Káhiry je prakticky spojená s dějinami celého Egypta. Ve městě, nebo v jeho bezprostřední blízkosti se nachází spousta významných památek egyptské historie. Přímo ve městě se nachází zřejmě vůbec njeslavnější mešita celého Egypta – mešita Al Azhar. V centru se nachází také bazar Chan al Chalili, který tvoří centrum islámu v Káhiře. U Káhiry se nachází také starověká pevnost zvaná Citadela. V výčtu dalších památek Káhiry jsitě nesmí chybět Egyptské muzeum, Heliopolis, Káhirská věž, nebo Severní a Jižní město mrtvých.

Zřejmě nejvíce je však Káhira proslavená díky pyramidám a Sfinze, které leží na protějším břehu Nilu, u města Gíza, které vlastně stavebně tvoří s Káhirou jeden aglomerační celek.